Sağlık

Bu 9 besin ile tansiyonunuzu dengeleyin!

Hipertansiyon farklı sebeplere bağlı olarak kan basıncının yükselmesi durumudur. Çocuk yetişkin yaşlı bütün yaş gruplarında sıklıkla görülebilen bir hastalık durumuna gelmiştir. Çok fazla tuz tüketmek hipertansiyon hastalıklarına yakalanma riskini tetikleyici bir besindir. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediği sürece ani tansiyon yükselmesi organlara olan fazla kan basıncı yüzüne organ yetmezliğine sebep olabildiği gibi felç veya beyin kanaması gibi ölümcül sonuçlara sebep olabilmektedir.

Hipertansiyon belirtileri: Sürekli yorgunluk, bacaklarda şişme, kulak çınlaması, çabuk yorulma, aşırı idrara çıkma.

Tansiyon dengeleyici besinler

  • Sarımsak

Sarımsak dolaşım sistemine olan faydaları sayesinde tansiyonu dengeleyici özelliği vardır. Sarımsağın çiğ olarak tüketilmesi veya yutulması tansiyona çok faydalı olacaktır. Sarımsağı günde 1 tane çiğ sarımsağı 1 bardak su ile yutmak tansiyonunuzu dengeleyecektir.

  • Bal

Doğal katkısız bal tüketmek damarlarda rahatlamaya sebep olduğu için hipertansiyona çözüm olabilmektedir. Yüksek tansiyonu dengelemek için her gün 3 tatlı kaşığı bal tüketerek tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz.

  • Kereviz

Kereviz kandaki toksinleri arındırır. Bu sayede yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Kerevizi çiğ olarak tüketmek çok daha fayda sağlamaktadır. Fakat kereviz suyu tüketmek ve ya yemeklerde tüketmekte tansiyonunuzu dengelemeye yardımcı olacaktır.

  • Limon

Limonun damarları genişleterek rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Bu sebeple günde 1 kere bir bardak suya veya bir bardak çaya limon sıkarak tüketin.

  • Soğan

Soğanın kalp sağlığını koruyucu özelliği vardır. Bu nedenle yüksek kolesterol ve ya yüksek tansiyonu düşürücü etkisi mevcuttur. Tansiyonunuzu düşürmek için soğan suyunu sıkın ve bal ile karıştırın afiyetle tüketin.

  • Ispanak

Ispanağın yüksek tansiyonu düşürücü etkisi bulunmaktadır.

  • Yoğurt

Probiyotikler açısından oldukça zengin bir besin olan yoğurtun hipertansiyon hastalarının tansiyonlarını düşürücü etkisi vardır. Günde 1 kase yoğurt tüketerek tansiyonu dengede tutabilirsiniz.

  • Muz

Muzun içerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde vücudumuza oldukça faydalı bir besindir. Uzmanlar tarafından ara atıştırmalık olarak tansiyon hastalığı olan kişilere önerilmektedir.

  • Havuç

Kan dolaşımını problemlerini önleyici etkisi vardır. Bu sayede yüksek tansiyonu dengeleyici özelliği vardır.

NOT: Yazımız bilgilendirme amaçlı yazılmış olup kesin tedavi niteliği taşımamaktadır.  Eğer yüksek tansiyon hastası iseniz ilgili uzman doktora başvurmanızı öneririz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu