Sağlık

Bu 5 olaydan sonra asla su içmeyin

Su, yaşam kaynağımızdır. Her gün yeteri kadar su tüketmek sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz için çok önemlidir. Uzmanlara göre yetişkin bir insan günde en az iki litre su tüketmelidir. Tabi bu konuda asla kendimizi zorlamamamız gerekiyor.

Vücudumuzun ihtiyacından fazla su tüketilmesi bize yarardan fazla zarar sağlamaktadır. Ama bazı özel durumlar var ki vücudumuz istese bile su asla içilmemelidir. Bu yazımda bu durumlar hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu anlatacağımız 5 olaydan sonra sağlık için su içmemelisiniz.

1- Koşudan sonra su içmeyin

Spor sonrası ve ya koşudan sonra vücudumuz ter ile su attığından aşırı derecede su ihtiyacı duymaktadır. Fakat koşudan ve ya spordan hemen sonra su tüketmek bize yarardan çok zarara vermektedir. Spordan sonra hemen su içmek kanımızda bulunan sodyumun azalmasın neden olacaktır.

Bu nedenle organlarımız aşırı su depolayacak ve vücudumuzda ödeme neden olmaktadır.

Tatlı yemek

2- Tatlı yedikten sonra su içmeyin

Tatlı yemek güzeldir. Fakat bazen yediğimiz tatlının şerbetinden ya da çikolatanın acılığından dolayı su içmek isteyebiliriz. Çikolata ve tatlı yedikten sonra asla su içmeyin. Su içmeniz durumunda kan şekeriniz yükselecektir. Kan şekerinin yükselmesi sonucunda açlık hissi ve sık sık idrara çıkma isteği olacaktır.

3- Banyo sonrası su içmeyin

Banyo esnasında vücudumuz sıcak su ya alışmaktadır. eğer banyodan sonra hemen su içerseniz vücudunuza sıcaklıktan sonra ani bir soğukluk gireceğinden organlarınızın erken yaşlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle banyo sonrası asla su içmeyin.

4- Kustuktan sonra asla su içmeyin

Bazen farlı nedenlerden dolayı midemiz bulanır ve kusmak zorunda kalabiliriz. Bu esnada vücudumuz su kaybedeceğinden su içme ihtiyacı duyabiliriz. Ama kusma sonrası hemen asla su içmeyin. Vücudunuzun sakinleşmesini beklemelisiniz. Kusma sonra hemen su içmek veba hastalığına neden olabilmektedir.

Acı yemek

5- Acıdan sonra su içmeyin

Yediğimiz acı biber ve ya acı yemekten sonra ağzımızın yanmasını gidermek için hemen su içmek isteriz, fakat bu çok yanlış bir harekettir. Acı yedikten sonra asla su içmeyin. Çünkü acı sonrası hemen su tüketmek midemizde gastrit ve reflü gibi hastalıklara neden olmaktadır.

Sizde yazımızın faydalı olduğunu düşünüyorsanız, paylaşarak sevdiklerinizin de okumasını sağlayabilirsiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu