Sağlık

Bol bol sarılın! Sarılmak çok güçlü bir ilaçtır.

Sarılmak, kucaklaşmak ne güzeldir. Sevdiğinize, arkadaşınıza, kardeşinize, annenize babanıza, evladınıza bol bol sarılın. Neden mi?  Yapılan araştırmalara göre güvensizlik, mutsuzluk ve depresyonun arttığı görünüyor. Yoğun iş temposu, stres, yorgunluk, birbirine zaman ayıramama, gibi nedenlerden dolayı sarılmayı unutmuşuz meğerki.

Birbirimize sarıldığımızda beynimiz oksitosin hormonu salgılar. Peki, nedir oksitosin? İki insan birbirine sarıldığında pozitif duygular açığa çıkıyor, mutlu, huzurlu kendini daha güvende hissediyorsun. Sarıldığınız kişiye daha derin duygular hissediyorsunuz. Bağlanmayı hızlandırıyor. Mesela yeni doğum yapan kadın ve emziren annenin vücudunda oksitosin hormonu salgılanır. Bu nedenle bebeğine karşı derin duygularla güçlü bağlar kurmalarını sağlar. Sütünün gelmesini hızlandırır. Ve lohusalık döneminin rahat geçmesini sağlar.

Vücutta salgılanan oksitosin sayesinde kişi kendini rahat hissediyor ve stresten uzak, pozitif düşünmeye başlıyor. Karşımızdakiyle iletişim kurmamız kolaylaşıyor ve anlayışlı olmamızı sağlıyor. Sosyal yaşantımız canlanır. Güvende olduğumuzu düşünerek, sarıldığımız kişinin ise kendini güvende hissetmesini sağlarız.

Sarılmayla birlikte salgılanan bu hormon kan basıncını da düzenliyor. Nasıl mı? Şöyle ki iki kişi birbirine sarıldığında sakinleşmesine ve rahatlamasını sağlıyor. Uykuya dalmadan önce eşinize sarılarak uyumanız daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlıyor.

Sarılmak ağrı eşiğimizi de yükseltiyor

Sarılmak acımızı hafifletiyor ve ağrı eşiğimizi yükseltiyor. Mesela çocuğunuz düştüğünde acıyan yerini elimizle ovarız, bu yaptığımız dokunma sarılmayla aynı işlemi görüyor, acısını hafifletiyor. Sarılmak aynı zamanda psikolojik sorunlara da iyi geliyor. Kaygıları ve endişeleri azaltıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu