ANA SAYFA / Sağlık / Boğaz ağrısının 5 nedeni ve tedavisi

Boğaz ağrısının 5 nedeni ve tedavisi

Bu soğuk havalarda en çok çektiğimiz rahatsızlıklardan biri boğaz ağrısıdır. Boğaz ağrısı çoğu zaman bulunduğumuz ortamın nemsiz kuru olmasından ya da çeşitli hastalıklardan kaynaklanmaktadır.

Bu yazımızda boğaz ağrısına en çok neden olan 5 nedeni ve boğaz ağrısından doğal yollardan nasıl kurtulabileceğimizi inceleyeceğiz.

İşte boğaz ağrısına neden olan 5 neden:

1-Çeşitli hastalıklar

Boğaz ağrısının nedenlerinin en başında soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar gelmektedir. Bu hastalıklar boğazlarımızda çeşitli enfeksiyonlara neden olduğundan boğaz ağrısı çekmemize neden olmaktadır. Bu nedenle olan boğaz ağrıları çoğu zaman kendiliğinden geçmektedir.

2-Alerjiler

Bir çoğumuzda bulunan polen, çimen ve ya tozlardan dolayı oluşan alerjik reaksiyonlar boğaz ağrısına neden olmaktadır. Bu gibi alerjik reaksiyonlar boğazda mukus birikmesine neden olmakta bu nedenle bazen dayanılmaz boğaz ağrıları çekmemize neden olmaktadır.

3-Kuru hava

Bulunduğumuz ortamın kuru ve nemsiz olması boğazımızın kurumasına bu nedenle boğaz ağrısı çekmemize neden olmaktadır. Bu sorundan kurtulmak için bulunduğumuz ortamın nemini arttırmalıyız. Bazen sabahları uyandığımızda boğazımız da oluşan acı hissi de yattığımız odanın nemsiz ve kuru olmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

4-Duman ve kimyasallar

Boğaz ağrılarının bir diğer nedeni ise bulunduğumuz ortamda soluduğumuz havanın dumanlı olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle doğal gaz olmayan illerde kışları sokağa çıktığımızda nefes alamayacak duruma düşmekteyiz. bu gibi hava kirlilikleri boğazlarımızı tahriş ettiğinden boğaz ağrısına neden olmaktadır.

5- Tümörler

Dilde ve ya gırtlakta oluşan tümörlerde boğaz ağrısına neden olmaktadır. Eğer nedenini bilmediğimiz uzun süreli bir boğaz ağrınız var ise hemen bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Boğaz ağrısının erken belirtileri

Boğazımızın ağrıyacağını bize vücudumuz bazen önceden haber verir. Ama vücudumuzun verdiği bu uyarıları iyi anlamalı ve ona göre erkenden tedbirimizi almalıyız. İşte bu erken belirtilerin bazıları:

 • Hapşırmak
 • Öksürmek
 • Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı
 • Yüksek ateş
 • Lenf bezlerindeki şişkinlik
 • Vücudumuzda kırgınlık hissi
 • Baş ağrısı
 • İştahta azalma
 • Ağzımızı açmakta zorlanma
 • Seste bozukluk
 • Kulaklarda ağrı

Boğaz ağrısının bitkisel çözümleri

Boğaz ağrısı çoğunlukla kendiliğinden geçen bir rahatsızlık olduğu için hemen kimyasal ilaçları kullanmamıza gerek olmayabilir. Aynı zamanda bazı durumlarda mecbur olsak da ilaç kullanamıyoruz. Bu gibi durumlarda bu bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz. İşte bizi boğaz ağrısından kurtarabilecek bazı bitkisel çözümler.

1-Tuzlu su ile gargara

Yarım su bardağı suyun içerisine yarım çay kaşığı kadar tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu tuzlu su ile boğazınızı 2 – 3 defa gargara edin. Bu işlem boğaz ağrınızın hafiflemesini sağlayacaktır. Ama sakın tuzu fazla kaçırmayın yoksa iyi olmaya çalışırken boğazınızı daha fazla tahriş edebilirsiniz.

2-Limonlu sıcak su

Limon içerisinde barındırdığı C vitamini sayesinde soğuk algınlığı ve grip tedavisinde oldukça etkilidir. 1 bardak suyun içerisine 1 adet limon sıkıp günde 2 -3 bardak içerseniz oldukça faydalı olacaktır.

3- Süt içmek

Geceleri yatmadan önce bir bardak sütün içerisinde zerdeçal ve karabiber ekleyin ve için boğaz ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

4- Bitki çayı

Doğal bitki çaylarını tercih ederek boğazınızın yumuşamasına ve boğaz ağrınızın kesilmesini sağlayabilirsiniz.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.