Nedir?

Böbreklere Zarar Veren Alışkanlıklar

İnsan sağlığının düzenli bir şekilde sürdürülebilmesi için böbrekler en önemli organlarımızdandır. Böbrekler boşaltım sistemi içerisinde rol alırlar. Şekli fasulyeye benzetilen bu organımızdan vücudumuzda 2 tane bulunmaktadır. Böbrekler vücutta biriken fazla sıvıları ve atıkları idrar yolu ile vücuttan atmamızı sağlar. Vücudumuz için önemli rol taşıyan organımızın zarar görmesi demek hayati önem arz eden sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olur. Bu nedenle böbreklerinize zarar vermemek için dikkat etmelisiniz.

Böbreklere zarar veren alışkanlıklar

  • Tuz

Böbrekler sindirilen yiyeceklerdeki tuzu metabolize etmekle görevlidirler. Hazır paketlenmiş veya evde kendi yaptığımız yiyeceklerin içerisinde tuz bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ekstra tuz tüketiminde bulunmak vücutta çok fazla sodyum birikir. Aşırı sodyum birikimi sonucunda böbrekler normalinden 2 kat daha fazla çalışır ve zamanla böbreklerin zarar görmesine sebep olabilir.

  • Gazlı ve şekerli içecekler

Genç, yaşlı, çocuk fark etmeksizin herkesin tükettiği gazlı içecekler sağlığımız için çok zararlıdır. Sık olarak tüketilen gazlı içecekler içerdiği asit ve şeker oranı fazlalığı yüzünden böbreklere zarar verir. İdrarda protein kaçağı oluşturur.

  • Hayvansal yağ ve proteinler

Böbrek sağlığına zarar veren bir diğer unsurlarda hayvansal gıdalar da yer alır. Çok sık yağlı kırmızı et ve balık tüketiminde bulunmak vücutta fosfor ve pürin gibi minerallerin fazla bulunmasına sebep olur. Fosfor ve pürin değerinin yükselmesi kandaki ürik asidi arttırır. Ürik asit böbreklerde çok zor metabolize edilir. Bu nedenle böbreklerin sağlıklı yapısını bozarak zarar verir.

  • Yeteri kadar su tüketmemek

Böbrekler için en önemli besin kaynağı su’dur. Böbrekler yeteri kadar su almaz ise böbreklere giden kan akımı yavaşlar ve vücuttaki kırmızı kan hücre sayısı dengelenemez. Kandaki toksinler hızla artar kronik böbrek hastalıklarını tetikler.

Böbreklerimizi Bitiren Alışkanlıklar

  • Sürekli ilaç kullanmak

Doktorların reçete etmediği ilaçları kendi imkanlarınız ile elde edip kullanmanız durumunda ilaçların içerisinde bulunan bazı maddeler böbreklerin çalışmasını engeller olumsuz sonuçlara sebep olur.

  • İdrar tutmak

İdrar vücudumuzda bulunan sıvıların böbrekler sayesinde dışa atılımıdır. Eğer vücudunuz idrar sinyallerini veriyorsa vücudunuzu en kısa sürede rahatlatmanız gerekmektedir. İdrarınızı uzun süre tutmanız durumunda böbrek yetmezliği gibi ciddi böbrek hastalıklarına yakalanabilirsiniz.

  • Kafeinli ve Alkollü içecekler

Kafein içeren çay ve kahve gibi içeceklerin fazla tüketilmesi kan basıncını arttırır. Bu sebeple hızlanan kan dolaşımı böbreklerin daha fazla çalışıp zarar görmesine sebep olur.

  • Yüksek tansiyon

Tansiyonun yükselmesi toksinlerin vücuttan atılamamasına sebep olur. Bunun yanı sıra Hipertansiyon hastalarının böbrekleri zamanla küçülmeye başlar zararlı toksinleri dışa atamadığı gibi böbreklerin bitmesine de sebep olur.

Not: Yazımızda bulunan içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği bulundurmamaktadır. Şikayetiniz var ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu