Sağlık

Bitten kurtulmanın doğal yolları

Bit, insan kanı ile yaşayan parazittir. Boyutu küçük mercimek büyüklüğündedir. Bitler çok kolay bulaşan canlılardır. Ortak kullanım alanlarında, okullarda ve diğer topluluklar da daha çok bulaşma riski görülmektedir. Saç tarağı, toka, yastık gibi ortak kullanım alanların da daha çok kişiden kişiye bulaşma riski vardır. Kulak arkası, saç ve kaşta daha çok görülme olasılığı vardır. Yaşama süreleri 1 aydır. 1 günde çok fazla yumurtlama özellikleri vardır.

Vücudumuzda bit olduğunu nasıl anlarız?

  • Saça gelen gıdıklanma hissi ve hareketlilik hissi yüzünden aşırı kaşınma ilk başlangıç belirtisidir. Kaşıntı ise bitin kafa derisinden kan emmesi yüzünden gerçekleşir. Kaşıntı daha çok gece yoğunlaşır. Bu yüzden gece uykusuzluğuna ve sinire sebep olabilirler. Saç rengine uygunluk sağlayabilirler. Bu yüzden yoğun ışık alan bir ortam da saç karıştırılarak bakılmalıdır.

Bitten kurtulmanın doğal yolları nelerdir?

Bitten kurtulmak için tıbben kullanılan ilaçların yanı sıra alternatif tıptan da yararlanmanın faydaları vardır.

  • Zeytinyağı

Birçok şeye faydası olan zeytinyağının bitlenmeden kurtulmak içinde faydası bulunmaktadır. Saçınıza bolca yağı masaj yaparak her yerine uygulayın. 2.3 saat kadar bekletin ve sonra yıkayın. Bitler yağ ile karşılaştıklarında oksijensiz kalarak ölürler. Saçınızı streç film ile sarın 2,3 saat beklettikten sonra sık tarak ile tarayarak durulayın.

  • Sirke ( Beyaz ) 

Asetik asit içeriği sayesinde bitlerin erimesinde faydalıdır.

Beyaz sirkeyi oda sıcaklığına getirin. Saça bolca uygulayın streç film ile sarın. 2 saat bekletin Sık tarak ile tarayarak ılık su ile durulayın.

  • Mayonez

Saçınıza bol miktarda mayonezi masaj yaparak ve yavaşça uygulayın. Streç film ile sarın. 2 saat bekletin. İki saatten fazla bekletmenizi önermiyoruz. 2 saat sonrasında durulayın.

  • Okaliptüs

Bir avuç okaliptüs yaprağını kaynamış suya atın. 10 dakika ılınmasını ve demlenmesini bekleyin. Saça masaj yaparak uygulayın 1 saat beklettin. Sık dişli tarak yardımı ile tarayarak durulayın.

  • Lavanta esansı

Gerçek doğal lavanta esansı alınız. Bu esansı bir eldiven yardımı ile saçınıza uygulayın. Ardından durulayın.

Bitten kurtuldunuz peki ya kaşıntı sonucu saç derinizde oluşan tahrişler ne olacak?

Maydanoz kürü ile tahrişlerin kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz işte tarifi:

Maydanoz kürü: 1 tutam maydanozu 2 su bardağı suda kaynatın. Elde ettiğiniz maydanoz suyunu saç derinize uygulayın. Hafta içerisinde birkaç kere tekrarlayarak tahrişlerin iyileşmesine yardımcı olun.

Not: Kesin tedavi niteliği yoktur yazımız sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İlk önce ilgili doktora başvurmanızı öneririz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu