Bir parça çikolata öksürük şurubundan daha etkili

Şarkı söyleyenler çok iyi bilirler, sahne almadan önce asla çikolata yenmemesi gerekir. Çikolata içerisinde ki maddelerden dolayı boğazda dolgunluğa neden olur ve şarkı söylemeyi zorlaştırır.

Fakat çikolata öksürük sorununa karşı birebirdir. Öksürük derdiniz var ise çikolata yemek boğazınızı rahatlatacak ve öksürük derdinizi ortadan kaldıracaktır. Bazı araştırmacılara göre çikolata bir çok kimyasal öksürük şurubundan çok daha etkili.

Bu konuda bazı araştırmalar yapılmıştır. İngiltere’de Prf. Dr. Peter Barnes, yaptığı bir araştırmada kakao içerisinde barındırdığı teobromin sayesinde piyasa satılmakta olan bir çok öksürük şurubundan daha etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Bu konuda yapılan araştırmalar

Bu araştırmada bir test gerçekleştirildi. Bu testte 10 gönüllüye teobromin, kodein veya plasebo içeren bazı ilaçlar verildi. Daha sonra öksürmelerini sağlamak için kendilerine gaz koklatıldı.

Bu testin sonucunda teobromin verilen kişilerin öksürmesi için diğer maddeleri alan kişilere göre çok daha fazla gaz koklatılması gerektiği görüldü. Araştırmayı yapan bilim adamları çikolata içerisinde bulunan bileşenlerin akciğerlerden beyne giden sinir uçlarını etki ettiğini düşünmüşlerdir.

Bu araştırmaların başında olan Prf. Alyn Morice, çikolatanın öksüğü kesmede bir öksürük şurubuna göre çok daha etkili olduğunu kabul etmiştir. Aynı zamanda kimyasallar ile üretilen öksürük şurubunun fazla kullanım sonucunda kabızlık gibi yan etkilerinin olabileceğini fakat çikolatanın ayarında kullanıldığında bu şekilde bir yan etkisinin olmadığını dile getirmiştir.

Çikolata öksürüğü kesiyor

Nasıl kullanılmalı

Testler sonucunda uzmanların önerdiği çikolata türü bitter çikolatadır. Bitter çikolata diğer çikolata türlerine göre içerisinde çok daha fazla kakao barındırdığı için hem en sağlıklı hemde öksürüğe karşı en etkili çikolata türüdür.

Bir tedavi midir ?

Uzmanlar yapılan bunca çalışma sonucunda çikolatanın öksürüğü kesmede etkili olduğunu kanıtlamışlardır. Fakat öksürük bazen basit bir hastalıktan kaynaklanmadığı için geçmeyen inatçı bir öksürüğünüz var ise mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ediyorlar.

Sonuç olarak; sizde öksürüğünüzü kesmek için hemen bir ilaç kullanmak yerine bir parça bitter çikolatayı emmeyi deneyebilirsiniz. Bu bilgiler hoşunuza gitti ise paylaşmayı unutmayınız.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.