GenelSağlık

Bir Fincan Kahvenin 40 Yıl Hatırı Vardır Demeyin

KAFEİNİN ZARARLARI HAKKINDA DÜŞÜNDÜREN KIYASLAMA

Kendimize kafein nedir diye sorduğumuzda  ilk aklımıza gelen herkesin”KAHVE” kelimesi geliyor dimi?

Evet doğru bildiniz. Kahvede, çayda ve kola gibi gazlı içeceklerde bulunan doğal bir maddedir.Ancak bazı bilim insanlarına ve ünlü doktorlarımıza göre çok da masum bir madde değil. Vücudumuza aldığımız günlük 300 miligram kafein her gün tekrar tekrar alınması durumunda bağımlı yapıcı özelliği vardır. Ancak şunu dediğinizi duyar gibiyim. “Bazı doktorlarımız günde en az 2-3 fincan türk kahvesinin zarar değil yararlı olabileceğini savunurken, bazı doktorlarımız da bu durumun hiç de öyle olmadığını kahve ve çayın içinde bulunan kafeinin yüksek oranda kalpteki ritim bozukluğunun nedenleri arasında ve damar tıkanıklığının büyük oranda sebebi olduğunu söylemektedir.”

Peki şimdi hangisine inanmalıyız?

Çok haklı olarak bu soruyu hepimiz soruyoruz.  Ve yapılan bazı araştırmalar hakkında bilgi vermek istiyoruz. Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğretim üyesi Ydr. Doç. Dr. Nermin Küçer’e göre kafein sadece bu saydığımız içeceklerde değil.Bazı ağrı kesicilerin, diyet haplarının içeriğinde de bulunan uyarıcı bir maddedir.

Ancak bazı bilim insanlarımızın da dediği gibi ;” günde en az 2-3 fincan türk kahvesi mutlaka içilmelidir!” İzmir Kent Alsancak Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytekin Akyüz ‘e göre ise kafein Parkinson ve bunamanın gelişmesini engelleyici özelliğe sahip olduğunu savunanlar arasındadır. Çünkü kahvenin beyindeki nöronları uyararak aktif ve canlı tuttuğunu savunmuştur. Orta derecedeki Parkinson’un ileri seviyelere gitmesini engellediğini gözlemiştir böylelikle. Ancak günde alınan 2-3 fincan türk kahvesinden fazlasının da zararları olabileceğini asla unutmamamız gerektiğini de sözlerine eklemiştir.

Yani özetleyecek olursak bu konuyu derslerine çalışmakta olan öğrencilerimizin uykuyla mücadele eden yegane savaşçıların başında kahveler gelir. Bu konuyu çocuklarınızla paylaşın mutlaka. İçebileceklerini ancak fazlasının da ne gibi etkileri olabileceğini mutlaka anlatın onlara. Ve ani kesilirse baş ağrısı, sersemlik ve dalgınlık gibi sağlık sorunlarının da çıkabileceğini asla unutmayın.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu