Sağlık

Bilinenin aksine süt içmek kansızlık yapıyor!

Sütün faydalarını saymakla bitiremeyiz. Hatta küçük yaştan beri süt içmenin ne kadar faydalı olduğu, kemik yapımızı güçlendirdiği için, boyumuzu uzattığı için, dişlerimizi çürüklere karşı koruduğu için ve bağışıklık sistemimizin yardımcı bir elemanı olduğu için sütün toplumumuzdaki yeri çok önemlidir.

Ancak akla gelen tek bir soru vardır. Süt kansızlık yapıyor mu? Evet, bu düşünce doğrudur. Çünkü içerisinde bulunan güçlü kalsiyum vardır. Kalsiyum kan bulunan demir mineralini bağlar ve sindirimini engeller. Bu sebeple vücuda demir girmez ve kansızlık (anemi) görülür. Yalnız sadece bu durum süte özgü değildi. İçeriğinde kalsiyum bulunan her besin için geçerlidir. Süt ve süt ürünleri ( yoğurt, peynir, süt…) gibi örnekler verilebilir. Bu durum sizin gözünüzü korkutmasın ve süt içmekten vazgeçirmesin. Çünkü bizim için hatta çocuklarımız için en önemli protein kaynağı olan süt hala çok kıymetli bir besindir. Sadece birkaç konuda dikkat ederseniz, süt içmek kansızlık yapmayacaktır.

DEMİR VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLERLE SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETMEMELİYİZ

Bunlardan biri süt ve süt ürünleri tüketirken demir içerikli besinler tüketmemektir. Örneğin süt içtiyseniz 2 saat boyunca demir içerikli bir besin tüketmeyin. Çünkü kalsiyum en az 2 saatte sindirilir. Herkesin çok severek tükettiği ıspanağın yanında yoğurt yemeyin. Bu durumun sık tekrarı kansızlığa sebep olabilir. En güzeli süt ve süt ürünlerini gece yatmadan 1 saat öncesinden tüketirseniz çok daha sağlıklı etkilerini görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu