Beyaz sirke kireçleri anında çözüyor

Beyaz sirke, şeker içeren tahıl ürünlerinden mayalanma işlemi yapılarak üretilir içerisinde az miktarda asetik asit mevcuttur. Beyaz sirke mutfak, banyo ve temizlik için kullanılır, kimyasal temizlik malzemelerine oranla oldukça sağlıklı bir üründür. Sirke hayatımızda çok geniş bir alana sahiptir. Doğal sirke olarak da adlandırılan beyaz sirke insan sağlığı için hiçbir olumsuz etkiye sahip olmadığı için güvenle kullanılabilir.

Eskiden beri olan beyaz sirke, günümüzde farkındalığının artmasıyla popüler bir hal almıştır. Öncelikle mutfağımızda yer alır. Salatalarda ve sebzelerin ön yıkama işlemlerinde kullanılır. Sebze ve meyveleri kirden arındırmak için sirkeli suda 20 dk. bekletiniz. Beyaz sirke doğal temizlik malzemesi olarak da kullanılıyor. Gelin birlikte kullanım alanlarına bir göz atalım.

Beyaz sirke

Cam bardaklar zamanla bulanıklaşır ve kireç görüntüsü oluşur dip kısımlarında, bundan kurtulmak için bir kaba beyaz sirkeyi koyun, biraz ısıtın ve bardaklarınızı bu suda 20-30 dk bekletin. Bardaklarınızın ilk günkü parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz. Çaydanlık ve su ısıtıcınızın zamanla kireç kapladığını görürsünüz, çaydanlığınızın içine yarı yarıya karıştırarak beyaz sirke ve suyu koyup kaynattığınızda kireçten kurtulmuş olacaksınız.

Hem kimyasallara para vermemiş hem de sağlınızı tehdit etmemiş olursunuz. Gümüş eşyalarınızı ve takılarınızı beyaz sirke ile ovalarsanız eski parlaklığını kazandığını göreceksiniz. Ütünüzün içine yarım bardak su ve yarım bardak beyaz sirkeyi koyun ve ütüyü dik konumda 5 dk çalıştırın, daha sonra ütüyü beklemeye alın.

BEYAZ SİRKE DOĞAL KİREÇ ÇÖZÜCÜ OLARAK KULLANILIYOR

Bulaşık makinesi temizliğinde de kullanılır, makine boş şekilde çalıştırılır, ana yıkama suyunu alınca 1 bardak sirkeyi bulaşık makinesinin içine boşaltın, makinenin kirden yağdan kurtulduğunu göreceksiniz.  Çamaşır makinesinin deterjan gözüne 1 bardak sirke koyun makineyi en yüksek ısıda çalıştırın, kir ve kireç kalıntıları yok ettiğine şahit olacaksınız. Banyo ve tuvaletlerde, duşa kabin temizliğinde beyaz sirke bayanların vazgeçilmezi haline gelmiştir.

YAZAR: İlkay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeşillikleri cam kavanoza koyarsanız daha uzun süre taze kalır

Pazardan güzel güzel seçip, aldığımız sebze ve meyvelerimiz eve gelince günler geçmeden tazeliklerini kaybedip çürümeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.