İp Uçları

Bel Çevrenizi İnceltmeye Yarayan 9 Alışkanlık

Yoğun çalışma, uyku düzeninin olmaması ve öğün atlama gibi nedenler yüzünden çoğu insan beslenme düzenine dikkat etmemekte ve sonuç olarak fazla kilolardan ve bölgesel yağlanmadan şikâyetçi. Sıcak yaz günleri yaklaştıkça da fit görünüme sahip olmak için spor yapmaya ve kilo vermek için diyet yapmaya başlıyorlar. Bu da bir çözüm yolu olsa da biraz sonra okuyacağınız yazı diyet ve spordan hoşlanmayanlar için kurtarıcı niteliktedir.

Sağlıklı bir hayat ve aynaya baktığınızda fit görünüme sahip olmak için düzenli ve istikrarlı her gün yapacağınız 9 alışkanlık ile belinizi inceltebilirsiniz. Doğru beslenme düzeni oluşturarak, bölgesel kilolardan kurtulup sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz. Haydi, birlikte göz atalım;

Fit görünüme sahip olmak için yapacağınız işlemler

1-Kahvaltı yapmadan güne başlamayın!

Güne kahvaltı ile başlamak, yapacağınız ilk adımdan sadece birisi, eskilerin deyimiyle “sabah kahvaltısı altın, öğle yemeği gümüş, akşam yemeği ise bakır “ sözü böylelikle kanıtlanmış oluyor. Ne varsa eskilerde var demekten de kendimi alamıyorum. Sabah uykusundan feragat edip kahvaltı yaparak hem güne zinde bir şekilde hem de sağlıklı başlamış olursunuz. Her gün düzenli yapılan kahvaltı metabolizmayı dengeler, beslenme düzenini oluşturur. Kahvaltıda ihtiyacınız olan küçük porsiyonlar oluşturup, tahıl ve tam buğday ürünlerine yer vermeniz daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Enerji seviyenizi yükseltir.

2-Fast food, hazır yiyecekler ve hamur işleriyle vedalaşın!

Fazla kilonuz yok sadece bölgesel kilolardan şikâyetçiyseniz, mutlaka kızartma, yağlı ve hazır yiyecekler ve birbirinden leziz hamur işlerini bırakmanız gerekiyor. Çünkü bu çeşit gıdalar tüketildiğinde vücutta daha uzun süre kalarak, yağ olarak depolanır ve daha çok bel bölgesinde birikmeye neden olur. Bunun yerine pişmiş, az yağlı gıdalar tüketmelisiniz. Lifli gıdalar ile sindirim sisteminizi düzene sokabilirsiniz. Düzenli bir sindirim sistemi kolay kilo vermenizi sağlar.

3-Öğün aralarında yeşil çay içmeyi ihmal etmeyin!

Yeşil çay, sağlığa faydaları bir yana olmak üzere, sindirim sistemi üzerinde oldukça etkili bir bitki çayıdır. Gün içerisinde 2 fincan yeşil çay içmeniz, bel ve göbek bölgesinde ki fazla yağları eritmeye yardımcı olacaktır. Yağ yakma etkisinin yanında vücuttaki fazla ödemi atmaya da yardımcı bir içecektir.

4-Öğünleriniz de acı tüketin!

Bilindiği üzere acı metabolizmayı hızlandırıcı, sindirim sistemini çalıştırıcı etkiye sahip bir yiyecektir. Öğünlerinizde aşırı olmamak koşuluyla acı tüketmeniz, bel bölgesinde oluşan yağlanmayı önler ve yağ yıkımını hızlandırır.

5-Mutlaka su için!

Hayat kaynağımız suyu içmeyi asla unutmayın. Günde ihtiyacınız olan su miktarı kiloya göre değişse de ortalama yaklaşık olarak en az 8 bardak su içmek günlük ihtiyacınızı sağlar. Gün içerisinde düzenli su içerek fazla kilolardan ve ödemden kurtulabilirsiniz. Spor ve diyet yapanların vazgeçilmez içecekleri su, bölgesel kilolarında düşmanıdır. Lütfen alışkanlık haline getirelim.

6-Sofranızda yeşilliğe yer verin!

Sağlıklı yaşam deyince olmazsa olmazımız tabii ki salatalar. Sofranızda mutlaka yeşillik olsun, rengârenk bin bir çeşitten oluşan salataları mutlaka tüketin. Dilerseniz, yemek yanında salata olarak, dilerseniz bir proteinle karıştırıp ana öğün olarak da tüketebilirsiniz. Hem tok tutar hem de yağ yakımını hızlandırır.

7-Sağlıklı yağlar tüketin!

Vücudumuzun yağa da ihtiyacı var, ama sağlıklı yağlar olacak. Doymamış yağlar, omega -3 , omega-6 yağ içeren besinler tercih etmelisiniz. Doymamış yağ içeren besinler, balık, keten tohumu, zeytinyağı, avokado, kabuklu kuruyemiş çeşitleri bunlara örnek verilebilir. Sağlıklı yağlar, bel bölgesinde incelme sağlar.

8-Porsiyonlara dikkat edin!

Sağlıklı ve doğru beslenme demek, her şeyden yemek ama azar, azar. Öğünlerinizde porsiyon ayarlamak çok önemlidir. Bir öğünde tıka basa yemek, diğer öğünü atlamak ve gelen açlık krizi ile sonraki öğünde çatlarcasına yemek yapılan hatalardan bir kaçıdır. Doğru beslenme rutini oluşturarak, ihtiyacınız olan porsiyon düzenlenmesini yaparak, istediğiniz fit görünüme ulaşabilirsiniz. Bel bölgenizde incelme sağlayabilirsiniz.

9-Yavaş yemek ve uzun çiğnemeyi alışkanlık haline getirin!

Sağlıklı ve fit görünüm hayaliniz var ise, sindirim sisteminiz düzenli ve sorunsuz çalışmalıdır. Düzenli sindirim sistemini, yemekleri yavaş yiyerek ve uzun çiğneyerek elde edebilirsiniz. Hızlı yemek yemek, besinleri az çiğnemek midede şişkinliğe ve hazımsızlığa yol açar. Buda sindirim sistemini sıkıntıya sokar, bel ve göbek çevresinde fazla kiloya neden olur.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu