Genel

Beden dilimiz her zaman doğru şeyleri anlatmıyor

Koltuğa kaykılarak oturmak özellikle iş ortamında olumlu karşılanan bir durum değildir. Etrafımdaki insanları umursamıyorum havası verir. Karşılıklı sohbet anında bu hareketi yaparsanız da karşınızdaki insanın görüşlerini önemsemediğinizi ona belli edersiniz. Bunun yerine daha olumlu olarak dik oturup dik durarak işinizi yapabilir ya da karşınızdakini dinleyebilirsiniz.

Ayakta dururken kendinizden emin olduğunuzu göstermek için de dik durarak kendinize olan özgüveninizi kanıtlayabilirsiniz. Hazır ol vaziyette olmadan bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak rahat bir pozisyonda karşınızdakiyle konuşabilirsiniz. Düşük omuzlar ya da yüz ifadesi mutsuzluğun belirtisi olabilir. Ve bunu karşınızdakine yansıtırsınız. Gözleri devirme, karşınızdaki kişiye “sen anlatıyorsun ama seni duymuyorum ya da sıkıldım” anlamıyla yansıyabilir. Konuşma anında kollarınızı bağlayıp dinlerseniz iletişime kapalı olduğunuzu ve karşınızdaki kişiye uzak olduğunuzu belli eder. Elleri kavuşturmak, arkada bağlamak ise daha çok stresli anlarda yapılan hareketler arasındadır. Ancak bunları fark etmeden yaparız.

ELLERİMİZİ KULLANMADAN KONUŞAMIYORUZ

Oysaki konuşma anında ellerimizi kullanmalıyız. Hatta avuç içlerimizi yukarıya bakacak şekilde göstererek kullanmalıyız. Bakışlarınızla onayla ise karşınızdakini dinlerken onun sözünü kesmeden onu dinlediğinizi belli eden bir davranıştır ve olumlu karşılanır. Hepsinden önemlisi ise göz teması kurmaktır. Göz teması kurduğunuz kişi size karşı daha rahat ve özgüvenle anlatımını yapabilir. Kendisini dinlediğinizi görünce mutlu olur ve size güvenir. Ancak ters etkileri de olabilir. Uzun süre göz temasında bulunmak da tehditkâr olarak anlaşılmanıza neden olabilir. O yüzden kararında ve anlatım sırasında bakmanız yeterlidir. Son olarak da konuşma anında, yerinde tebessümlerle hem siz rahat olun hem de karşınızdaki kişi rahat olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu