Bebeklerimizi beyaz gürültü ile sakinleştirebiliriz

Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü Çocuk sağlığı ve hastalıkları Anabilim dalında görevli olan Doç. Dr. Şenay Çetinkaya, bebeklerin ağlamasını önceden öğrenip bunu durdurmak üzerine yaptıkları çalışmalar sonucunda olumlu dönütler alındı.

Bebeklerimiz ağlamadan önce bunu elektrotlar sayesinde oluşan dalgalarla cihazlara yollayan bazı devreler tasarlayan Çetinkaya, henüz maddi yetersizliklerden dolayı patentini aldığı bu icadını aktif bir şekilde gerçekleştirememiştir. Ancak bebeklerin hızlı nefes alış verişlerinden tutun karın ağrılarına kadar hissedilebilecek tüm durumları önceden fark etmeye odaklı bir sistem geliştirmiştir. Ancak Avrupa’nın da desteklediği bu projeyi ülkemizde sunmanın haklı gururunu yaşıyor.

Ev ortamında kullanılması henüz tasarlanmamış olan bu uygulamanın en kısa zamanda hastanelerde kullanılabilmesi öngörülüyor. Ayrıca kolik olan bebeklerimizin de bağırsak düzensizliklerini daha aktif hale getirmek adına öncesinden bu elektrotlar sayesinde yayılan dalgalar sonucunda, bunlara ek olarak” beyaz gürültü” dediğimiz mikroişlemciler bebeklerimizin daha sakin bir şekilde uykuya dalmasını sağlayabiliyor.

Kolik olan bebeklerimizin yanına saç kurutma makinesi ya da elektrikli süpürge koyulduğunu ve bunun sonucunda da rahatladıklarını duymuşsunuzdur. Ek olarak daha çok tıbbi destekli olan sağlık merkezlerinde kullanılmak üzere de beyaz gürültü desteği gelmiştir.

PEKİ, BEYAZ GÜRÜLTÜ NEDİR?

Beyaz gürültüyü daha çok yoga yapanların sakinleşmek adına dinledikleri rahatlatıcı müzikler ya da doğadaki seslerin her tonu olarak nitelendirebiliriz. Bunlardan bazıları, şelale sesi, ağaçların yapraklarının hışırtı sesleri, hafif bir rüzgâr sesi, denizin dalga sesi gibi seslerdir. Beyaz gürültüyü aslında “masum gürültü” olarak da nitelendirebiliriz. Daha çok anne karnındaki uğultulu seslere benzetildiği için bebek daha da rahatlayacaktır. Bundan da anladığımız gibi bu beyaz gürültüyü sadece tıp merkezlerinde yapmamıza gerek yok.

Anne bebeğinin huzursuz olduğunu anladığında karnına küçük ve yumuşak dokunuşlarla önce güzel bir masaj sonra da bu seslerden bir kaçını dinletirse güzel huzurlu bir uykuya dalacaktır. Her şeyden önemlisi bebeğinizin neden huzursuz olduğunu anlamadan yanından ayrılmayın, gözlemleyin, onun her yerini her bölgesinin keşfetmeye çalışın. O zaten sizin sesinizle ve dinlettiğiniz bu seslerle huzurlu bir şekilde gününe devam edecektir.

YAZAR: Şeyda

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.