Sağlık

Bebeklerde konak temizlemenin püf noktaları

Konak yeni doğan bebeklerin saç derisini kaplayan pul ve kepeğe benzeyen kaşıntı saç dökülmesi tahriş olmuş bir saç derisi ile belirti veren bir döküntü şeklidir.Açık kahve ve sarı renklerinde oluşurlar. Bu deri parçaları bebeklerin ilk günlerinden itibaren oluşmaya başlayıp 4.aya kadar devam etmesi normal kabul edilebilmektedir. Fakat 4 aydan daha uzun sürer ise kalınlaşma ve tüm kafa çevresine yayılma oluşuyor ise muhakkak bir genel pediatri uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Bebeklerde konak oluşması anneleri acaba bir sorun mu var diye endişelendirir. Fakat konak bebek doymadığı için ya da iyi temizlenmediği için oluşan bir şey değildir. Anne karnında bulunan hormonların bebek kafasına yapışarak onunla birlikte dünyaya gelmesi demektir. Bazı durumlarda B vitamini eksikliği belirtisi olarak da kabul edilir.

Bebeklerde konak nasıl geçer?

Zamanla kendiliğinden geçer fakat bebekte kaşıntıya sebep olabilir bu nedenle bu sürecin kısalması çabuk geçirilmesi için yapılması gereken bazı yöntemler uygulanılabilir.

  • Bebeğin konak oluşan bölgelerine yumuşaması için bebek yağı ve zeytinyağı uygulanılabilir.
  • Bazı durumlarda doktorlar konak kremi tavsiye etmekteler onun ile masaj yapılabilir.
  • Zeytinyağı ve karbonatı karıştırarak bebeğin baş çevresine uygulanır ve fırça yardımı ile kabukların kaldırılması sağlanır.
  • Bebeğin baş bölgesine yumuşak ve yavaş bir şekilde masaj yaparak pulları dökmeye çalışın.
  • Bebekler için özel üretilmiş konak tarağı ile bebeğin canını yakmadan tarayın.
  • Bebeği her gün bebek şampuan ile yıkayın. Konaklar azaldıkça banyoyu 2 günde veya 3 günde bir yaptırın.
  • Böylece bebeğiniz konaktan kurtulmuş olacaktır. Korkmayın deri kendisini tazeledikçe dökülen saçları geriye çıkacaktır.

(Evde uyguladığınız bu yöntem ile 10 gün de hala geçmeyip artma oluşuyor, saç derisinde kanama oluşuyor ve konak oluşan bölge de ateş oluşmuş ise hemen en yakın sağlık kuruluşuna danışmalısınız)

Bebeklerde oluşan konak için neler yapmak sakıncalıdır?

  • Bebeğin baş çevresindeki konakların yumuşaması için herhangi bir şey sürmeden kuru cilde tarak ve ya eliniz ile müdahalede bulunmayın kanamaya sebep olabilir.
  • Bebeğin saçının kepeklendiğini düşünerek asla kepeklenme karşıtı şampuanları uygulamayın saç derisinden kanına geçerek bebekte enfeksiyona neden olabilir.

NOT:Bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu