Sağlık

Bebeğinizi emzirirken dikkat edilmesi gerekenler

Emzirmek demek sadece bebeğinizin büyümesine katkı sağlamak değildir. Onunla bütünleşerek hayatına güzel bir yol çizmek ve ona güzel bir gelecek hazırlamak adına atılan ilk adımdır. Bir anne günde ortalama 700-800 ml süt salgılar ve bununla bebeğinin gelişimini desteklemeye çalışır. Anne ne kadar süt üretimini attırırsa o kadar verimli beslenme olur.

Bunun içinde annenin sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmesi gerekir. Ancak anneye bu emzirme döneminde o kadar çok yüklenirler ki , eve her gelen, yolda her gören emzirme hakkında kendilerine göre bildikleri doğru olmayan bilgileri satmaya çalışırlar. Bunun sonucunda da annenin aklı karmakarışık olur. Ne yapması gerektiğini bilemez. Bu zamanlarda aklınıza gelen birkaç soruya cevap aradık.

Bebek emzirmek

Bebeğimi emzirirken beslenmeme neden önem göstermeliyim?

Gebelik ve emzirme dönemlerinde anne kendisine çok iyi bakmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenme sonrasında bebeğine de verimli bir ebeveyn olabilir. Çünkü anne karnındaki gelişim döneminde annenin yediği besinler çok önemlidir. İçtiği su miktarından tutun, yediği kırmızı ete kadar bebeğini beslemek adına sağlıklı beslenmelidir.

Emzirirken fazladan kalori ihtiyacına gerek var mıdır?

Emzirme durumunda oldukça fazla enerji kaybeden anne bunu yerine sağlıkla koymak zorundadır. Bebeği için, en önemlisi kendisi için bunu yapmalıdır.

Emzirme döneminde sıvı alımını arttırmalı mıyım?

Emzirme döneminde sıvı alımını arttırmak gerekir. Çünkü vücuttan fazla miktarda su çekilir ve bu sıvıyı da yerine koymalıyız. Bunu günde 4-5 litre su içerek değil de, kişi başına kilosuna ve yaşına uygun olarak 2,5-3 litre arasında değişen sıvı alımı yapabilir. Bunun haricinde sıvı alımı adı altında; ayran, yeşil çay, ıhlamur gibi sıvılar da tüketebilir.

Meyve sebzeleri iyi yıkama

Emzirirken hangi besinleri tüketmeliyim?

Süt üretimi olan bir anne, protein ve kalsiyumdan zengin beslenmelidir. Her gün bir porsiyon etli yemek ve bir adet yumurta tüketmeye özen göstermelidir. Bu besinler hem diyeti protein açısından arttırır, hem de demir mineralini arttırır.

Annenin aldığı proteinin sadece miktarı önemli değildir. Hayvansal mı yoksa bitkisel bir protein mi aldığını sorgulamak çok önemlidir.

Annenin beslenmesi çoklu yağ asitleri açısından zenginse, sütünde de yağ içerikli fazla olacaktır ve oldukça besleyici bir süt olacaktır.

Bebeğini emziren bir anne kaliteli karbonhidrat da tüketmelidir. Bu dönemlerde yapılan en büyük hatalardan biri de zayıflamak için dengeli beslenmemek, az yemek ve karbonhidrat alımını kısıtlamaktır.

Meyve ve sebzeleri iyi yıkayarak yemek en doğru olanıdır. Aynı zamanda beslenmenizdeki gıdalara büyük önem vermelisiniz ki, emzirme esnasında anneden bebeğe kolaylıkla tatlar geçebilir. Bu da alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu