Sağlık

Basürden (Hemoroid) zeytinyağı ile kurtulun!

Hemoroid ( Basür ) ; bağırsak çıkışında diğer adıyla makat dediğimiz bölgede  şişmiş bir et parçası ( varis ) dır. Hemoroid pelvis bölgesinde bulunan damarların basınç sonucu meydana gelen şişliktir. İçerisinde kanlı iltihap bulunur. Bu şiş et parçası sert bir şeyle temas ettiği zamanlarda içerisindeki iltihabı dışa akıtır. En başlıca düşmanı ıkınmadır. Sürekli olarak kabızlık çeken kişilerde oluşur. Kadınlarda gebelikte oluşsa da normal doğum sonrası görülme olasılığı çok daha yüksektir. Hemoroidden korunmak için kabızlıktan kaçınmanız. Çok önemlidir. Lif ağırlıklı beslenmek, kuru kayısı tüketmek sizi kabızlıktan koruyacaktır.

Hemoroid ( basür ) varisi ne gibi belirtiler verir?

  • İlk gösterdiği belirti makat bölgesinde meydana gelen şişliktir.
  • Sonrasında kaşıntı, batma ve ağrılar eşlik edebilir.
  • Diğer belirgin bir belirtiside şişlikteki iltihaplı kanamadır.
  • Tuvalet sonrası veya oturma esnasında ağrılar daha şiddetlenebilir.
  • İltihabın dışa akması durumunda kötü koku eşlik eder.

Hemoroid tedavisi nedir?

Hemoroid de erken teşhis önemlidir. Tedavi yöntemi ona göre planlanır. İlk oluşan belirtilerde hemen doktora başvurun. Erken teşhis edilen basür vakalarında krem ve ilaç ile tedavi edilerek basür ortadan kaldırılabilmekte. Fakat basürünüz çok büyümüş ise kanama noktasına gelinmiş vakalarda cerrahi işlem ile tedavisi mümkün olabilmektedir. Hemoroidiniz olduğunu anladığınız anda geç kalmadan doktora başvurun. Aksi takdirde önemsemediğiniz basür kalın bağırsak kanseri gibi ciddi hayati öneme sahip hastalıkların belirtisi olabilir.

 

Hemoroid ( basür ) den kurtulmanın doğal yöntemleri.

  • Eğer ağrılı bir hemoroidiniz varsa geceleri uyumadan önce doğal elde edilmiş zeytinyağını pamukla makat bölgenize sürünüz. Bu işlemi 1 ay boyunca her gece makatınıza uygulayınız.
  • 2 avuç havuç yaprağını 1 litre kaynamış suya ilave edin ve karıştırın elde ettiğiniz çayı günde 1 kere tüketin çayı buzdolabında saklayın.
  • Sarı kantaron yağını makat bölgenize günde 2 kere olacak şekilde pamuk ile uygulayın.

 Hemoroid sorunu olan kişilerin tüketmemesi gereken besinler

Basür sorunu olan kişiler pul biber, isot, hardal sosu, turşu ve acılı yiyecekler, domates, patlıcan gibi yiyecekleri tüketmemesi önerilir.

 

NOT: YAZIMIZDA BULUNAN İÇERİKLER KESİN TEŞHİS VE TEDAVİ NİTELİĞİ TAŞIMAMAKTADIR. BİLGİLENDİRME AMAÇLI YAZILMIŞTIR.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu