Sağlık

Bağırsak tembelliği ciddi sorunlara yol açabiliyor

Bağırsak tembelliği, genellikle dışkının zor çıkımı ya da sık sık yaşanan kabızlık problemlerinden dolayı konan teşhistir. Bağırsak tembelliği, huzursuz bağırsak sendromu ve bağırsak hareketlerinde yavaşlama gibi problemleri de birlikte getirir. Bu tür belirtileri üzerinde taşıyan kişiler mutlaka uzman bir doktora görünmelilerdir. Bu durumun yaşanmasının genel nedeni dengesiz beslenmedir. Gün içinde lifli gıdaların tercih edilmemesinden dolayı bağırsaklar yeterinde suyu ememez ve kabızlık sorunu yaşanır. Genellikle fast food ve karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişilerde daha sık görülür.

Bunun yanında zor doğum yapan kadınların leğen kemiklerinin altındaki kaslarda gevşeme olur ve bu kadınlar bağırsak tembelliği ve bağırsak hareketlerinde yavaşlama daha fazla görülebilir. Bir diğer nedenler arasında da evde ve dışarıda kullanmak zorunda olduğumuz klozetlerin yüksekliğidir. Bacak boyumuzun yetmediği klozetlere tuvaletimizi yaparken pelvik kaslarımızı gereğinden fazla kasmamız gerekir ve bu durumda bağırsaklarımızda ağrı ya da ilerleyen dönemlerde düğümlenmeye kadar gidebilir. Dışkılama sırasında kuyruk sokumu kemiğimizdeki açı düzleşir ancak bu durumun klozetlerde daha zor olduğu için dışkılama problemleri de çok olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için evde yapılabilecek pratik yollardan biri de klozete oturunca ayaklarınızın altına yüksek bir şey koymak iyi gelebilir. Ya da dışarıda bunu yapabileceğiniz bir ortam yoksa parmak uçlarına basarak yükselebilirsiniz.

Bağırsak tembelliğinden kurtulmak için çay ve koladan uzak durulmalıdır.

Bağırsak tembelliğinde ki durumun karşılığı aslında kronik kabızlıktır. Yani tıpta böyle bir tanım yoktur. Hastalar geldiklerinde hikâyelerini anlatırlarken 3 günden daha fazla sürede dışkılama yapıyorum, sert ve zor oluyor gibi tabirler kullanıyorsa kronik kabızlık ya da bunun sonucunda bağırsak tembelliği gerçekleşmiş diyebiliriz. Tedavi yöntemlerinden bazıları ise; öğünler düzenlenmeli, her gün aynı saatte dışkılamaya özen gösterilmeli ve vücudu alıştırmalı, televizyonda gazete, dergi veya telefonla ilgilenilmemeli, tuvalette oturma şekli dizler mutlaka poponun yukarısında olacak şekilde olmalıdır, çay ve kola gibi kafein içerikli içecekler çok tüketilmemelidir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu