Sağlık

B12 vitamin eksikliği ayak uyuşmasına neden oluyor

Ayak uyuşması, oturuş şeklimizden kaynaklanan damarın sıkıştırılması anında yetersiz kan akışından dolayı gerçekleşir. Ayağımız uyuştuğunda duruşumuzu düzelttiğimizde ise karıncalanma hissederiz, kanın damarın içinde akışından dolayı batma, titreme, yanma hissi oluşur. Fakat ayağınız her zaman uyuşuyorsa bunun altında yatan ciddi bir sorun vardır. Ayak uyuşmasına neden olan önemli birkaç sorunu sizler için araştırdık. Öncelikle ayağınızın uyuşmasına neden olan sinirlerde oluşan sinir hasarı, yani omuriliğinizde fıtık, ya da disk kayması gibi sorunlar sinire baskı yaparlar bu yüzden ayağınız uyuşuyor olabilir.

Kalp damar rahatsızlıklarında oluşan kötü kan dolaşımı da ayaklarınızı etkiler, nasıl mı? Mesela kan yeteri düzeyde doğal dolaşamadığı için ellerde ve ayaklarda uyuşukluk hissi oluşur.
Şeker hastalığı, sinirlerde hasara yol açar, bu yüzden ayaklarınızda hissizlik, yanma, batma şikâyetleriniz artar. O yüzden şeker seviyenizi tedavi ile kontrol altında tutmanız önerilir. B12 vitamini eksikliği, birçok hastalıklarda önümüze çıkmaktadır. Ayak uyuşmasında da belirtiler arasında, B12; kırmızı kan hücrelerinin yapımında rol oynar, beyin ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. B12 eksikliğinde ise düzgün çalışamayan çevresel sinir sistemi ayaklarda uyuşmaya ve hissiyat kaybına neden olur.

Son olarak da duruş bozukluğundan kaynaklanan nedenler var ki, o da belli süre ayak ve bacaklarımızın aynı pozisyonda durmasından kaynaklanan uyuşmalardır. Mesela daha çok masa başı çalışanların ayak ayak üstüne atmak diye adlandırdığı bacak çelmek diz altı damarlarımızı sıkıştırdığı için belli süre ayak uyuşması çekmemize neden olur. Aralıklarla duruş pozisyonlarımızı değiştirmeniz tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu