En YenilerGenel

Ay’ın Süper Mavi Kanlı Halini Kaçırmayın..!

Süper Mavi Kanlı Ay Nedir?

Nefesler tutuldu heyecanla bugün gerçekleşecek tam ay tutulması bekleniyor. Peki Nedir bu ay tutulmasını özel yapan şey…

Tam 152 yıl önce 31 Mart 1866’ da gözlemlenen bu ay tutulması, insan hayatında bir kere karşılaşabileceği nadir olaylardan bir tanesidir. Dünya, ay ve güneşin bu muhteşem dansı olan Süper kanlı mavi ay tutulması 31 Ocak 2018 saat 18,34’te Türkiye’den de izlenebilecek. Tutulmanın en iyi görüleceği yerler ise ABD Batısı Ve Güneydoğu Asya ülkeleri.

Türkiye’den bakıldığında Dünya’nın gölgesi Ay’ın neredeyse yarısını kaplayacak. Akşam Ay her zamankinden daha parlak, hafif kırmızı ve mavi olacak. Bu olayda Ay Dünya’ya en yakın konumda yer alıyor böylelikle ayın daha büyük ve parlak olmasını sağlıyor. Kırmızı renk ise diğer deyişle kanlı ay Dünya’nın güneş ve ay arasında kalarak gölgesiyle ayı kapatmasından kaynaklı olduğu görülüyor.

Mavi Ay denmesinin sebebi ise ayın renginin mavi olması değildir, bir ay içerisinde meydana gelen ikinci dolunaya ‘mavi ay’ deniliyor.

Ay’ın Süper Mavi Kanlı halini kaçırmayınız, Türkiye saatiyle 18:34 de herkes camlarına koşsun.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu