En YenilerGenelKadın

Atatürk’ün Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkını Vermesi

5 Aralık Kadın Hakları Günü

Türk Kadını tarlada çalışmış, çocuğuna bakmış ve sırtında mermi taşıyarak kurtuluş savaşında erkeğiyle birlikte savaşa katılmıştır.

Ülkemizde kadın hakları Tanzimat dönemiyle ortaya çıkmıştır. Bu Dönemde Namık Kemal Türk kadının toplumsal düzeyde kalkınması için çok emek sarf etmiştir.

Türk Kadını 1870’ de ilköğretim,1908’ de orta öğretim, 1915’ de ise yüksek öğretim olanağına kavuşmuş, 1920’ de ise karma eğitim başlamıştır. Zamanla Kadın yazar, şair, öğretmen, doktor, avukat, hakim, savcı, mühendis olmuştur.

1930’ da başlayan Türkiye’ nin demokratikleşmesinde önemli bir adım olan Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde gerçekleşmiştir. Dünya geneline göre erken tarihlerde bu hakka kavuşması Türk Kadınının Aile hayatında önemli bir role sahip olmasının yanında siyasi yaşamda da politik kararlar alma, yönetme, statü sahibi olmasını sağlamıştır. Türk kadını siyasi haklar kazanmış meclise girmiştir, Muhtarlık, belediye başkanlığı, meclis üyeliği ve milletvekili olarak çalışan kadınlarımız mevcuttur.

5 Aralık 1934 ‘de Anayasa Seçim Kanununda yapılan değişiklik ile yürürlüğe girmiştir. Peki bu yasayla Türk Kadını hangi haklara sahip olmuştur.

  • Türkiye’ de Kadınlara Seçme Ve Seçilme Hakkının Tanınması

Türkiye Cumhuriyetinin İlk Kadın Başbakanı Tansu Çiller’dir.

  • Belediye Seçimlerinde Seçme ve Seçilme Hakkı

Türkiye Cumhuriyetinin İlk Kadın Belediye Başkanı Artvin İlin Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya Beldesinde seçilen Sadiye Hanım’dır.

  • Köy Muhtarı Seçme Ve Seçilme Hakkı

Türkiye Cumhuriyetinin İlk Kadın Muhtarı Aydın’ın Çine ilçesine Bağlı Karpuzlu Bucağında seçilen Gül Esin’dir.

  • Millet Vekili Seçme Ve Seçilme Hakkı

Türkiye Cumhuriyetinin İlk Kadın Milletvekili Satı Çırpan(Satı Kadın)’dır.

 

 

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu