Kadın

Asetonları ayda iki kereden fazla kullanmayın

Kimisinin kırılır, kiminin istediği boyutta uzamaz, kimisi de stres anında tırnaklarını yediği için sağlıklı tırnaklara sahip olamaz. Herkesin tırnak uzama zamanı farklı olduğu gibi şekli de farklıdır. Ortalama olarak tırnaklar ayda bir milimetre uzar. Ancak daha sağlıklı görünmesi için de bakım şarttır. Her kadının sorunu olan tırnak problemlerinden kaçmak da önemlidir. Çünkü evde yaptığımız her iş ellerimizden geçer ve en başta da en hassas ve kırılgan yapıda olan tırnaklarımız zarar görür bu durumdan. Bunun için evde dikkat etmemiz gereken birkaç nokta vardır. Evde temizlik yaparken tırnaklarımızı korumak için temizlik esnasında eldiven kullanmalıyız.

Gazlı içeceklerin kapaklarını tırnaklarımızla açmamalıyız. Kırılan tırnakları ise nemli ve yumuşak tutarak kırılmalara karşı koruyabilirsiniz. Titiz kadınların bir derdi de el yıkamaktır. Ancak uzun süre el yıkamak da tırnaklarınızı güçsüzleştirecektir. Onun için 20 saniye kadar içinizden sayarak yıkamanız yeterli olacaktır. Tırnaklarımızın en kadim dostu ise törpüdür. Daha çabuk uzamasını istediğiniz tırnaklarınızı sık sık törpüleyebilirsiniz. Ama kare törpülemek tırnaklarınızın daha çabuk kırılmasına neden olurken, yuvarlak şekilde törpülemek daha güçlü kalmasını sağlar. Ve en kötüsü de küçüklükten gelen ve stres anlarında çoğumuzun kaçamak noktası olan tırnak yemek. Bu tırnaklarımızın yapısını bozan en kötü durumdur.

TIRNAK SAĞLIĞI İÇİN BESLENME ÇOK ÖNEMLİDİR

Beslenmenin vücut dengemizi sağlaması açısından oldukça önemli bir görevi vardır. Bu denge profilinin sağlanması için aldığımız proteinler, yağlar, mineraller ve vitaminler çok önemlidir. Fındık, fıstık, ceviz, tam buğdaylı ürünler, süt ve süt ürünleri, balık ürünleri ve yumurta sarısı tırnak sağlığımız için oldukça önemli ve tüketilmesi gereken besinlerdir. Aynı zamanda her kişide değişmekle beraber ortalama 2 litre su içmeyi sağlıklı tırnaklara sahip olmak için unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu