Yiyecek

Anne usulü evde yoğurt mayalama tarifi

Probiyotik kaynağı olan ev yoğurdunun faydalarını biliyorsunuz. Hem lezzeti hem de insan sağlığı için oldukça faydası olan ev yoğurdunun nasıl mayalanması gerektiği hakkında bilgiler derledik. Annelerimizden öğrendiğimiz klasik ev yoğurdu mayalamanın ipuçlarını sizler ile paylaşıyoruz.

Sütü kaynatmak

En önemlisi sağlıklı doğal sütü bulmak tabii ki de. Köyde yaşıyor ya da sağlıklı doğal süte ne kadar yakınsanız o kadar şanlısınız demektir.  Sütü çelik tencerede kaynayana kadar arada tahta kaşıkla karıştırarak pişiriniz, taşma derecesine gelip, köpürdüğünde ocağın altını kısınız. Ve 15 dk. daha köpükler dağılana kadar kaynatınız. Ocaktan alınız oda sıcaklığında ılımaya bırakın.

Sütün ideal ısısına gelmesini beklemek

Şimdi ise sütün mayalanması için ideal sıcaklığa gelmesini bekleyeceğiz. Yoğurt mayalamak için ideal sıcaklık 45 derecedir. Fakat anne usulü ölçüler, serçe parmağını sütün içine batırdığınızda içinizden 7 ye kadar sayınız, elinizi (yakar yakmaz) yakmadan durabiliyorsanız ideal ısıya ulaşmış demektir. Eğer parmağınızı hiç yakmıyorsa soğuktur, ya da parmağınızı hiç sütün içinde tutamıyorsanız sütünüz sıcaktır ve yoğurdunuz güzel olmayacaktır. Beklemelisiniz.

Sütü mayalamak

İdeal ısıya ulaşan sütü mayalama işlemimiz devam ediyor. Yoğurt mayası, önceden yaptığımız yoğurttan alınan bir miktar yoğurt ile oluyor. Bu yoğurdun ekşi olmamasına özen gösterin çünkü iyi bir yoğurt mayalamak kullanacağınız yoğurt mayasından kaynaklanır. Ama annelerimiz eğer yoğurt mayası ekşi ise biraz şeker ilave ederek yoğurdu mayalarlar. Annelerimiz göz kararı yapsalar da sizler yaklaşık olarak bir litre süte bir tatlı kaşığı yoğurt mayası kullanabilirsiniz. Bir kaseye bir tatlı kaşığı yoğurt mayasını koyunuz, üzerine ılık sütten bir miktar koyup seyreltiniz, biraz da şeker koyunuz. Bu karışımı mayalanacak sütün içine karıştırarak azar azar dökünüz. Tahta kaşık ile güzelce karıştırınız.

Yoğurdun mayalanması için doğru ortamı yaratmak

Yoğurdu mayaladınız, kabın ağzını iyice kapattınız. Gelelim yoğurdun mayalanması için doğru ortamı yaratmaya. Günümüzde bazı kişiler yoğurtlarını fırında mayalasalar da, bizler anne usulü battaniye sarıyoruz. Yoğurt kabınızı masa gibi düz bir zemine alınız, soğumaması için birkaç battaniyeye sarınız. Yaklaşık olarak 3-4 saat bekletiniz. Daha sonra açarken dikkatlice oynatmadan battaniyeleri kaldırın. Kapağını açın ve soğumaya bırakın, yaklaşık 1 saat sonra yavaşça dolabınıza kaldırabilirsiniz. Ve tam bir gün sonra yoğurdunuzu yemeye başlayın. Afiyet olsun.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu