Sağlık

Aloe Vera ile tetik parmağınızdan kurtulabilirsiniz

Tetik parmak, parmaklarını hareket ettirmek istediğinde parmakların kasılı kalması, istemsiz bükülmesidir ve ağrılı bir hastalıktır. Parmakların bükülmesini ve açılmasını sağlayan tendonlar daralır, iltihaplanır ve şişer bu da parmaklarınızın normal hareket etmesini engeller. Tetik parmak olduğumuzu nasıl anlarız, avuç içinde ve parmaklarda ağrı oluşur, özellikle sabah kalktığınızda daha çok ağrı hissedersiniz bunun nedeni ise gece kasların dinlenmesi ve tendonların gece boşalıp rahatlamasıdır. Sabah uyandığınızda parmakları hareket ettirmek istediğinizde, tetik parmak olan diğer parmaklar gibi açılmaz, açmaya çalıştığınızda ise tık diye bir sesle açılmasıdır ki bu da ağrılı bir işlemdir.

Tetik parmak her yaştaki kişilerde görülebilmektedir. Yetişkinlerde çalışma şekilleri, ellerini kullanma sıklığına göre daha fazla görülür, mesela sanayi işçileri, marangoz, çiftçiler de sıklıkla görülür. Çocuklarda görülmesi herhangi bir nedene bağlanamamıştır. Fakat bazı hastalıkların tetik parmağa sebep olduğu gözlenmiştir. Bunlar gut hastalığı, romatizma, eklem rahatsızlıkları ve şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Tetik parmağın tedavisi hakkında sizler için doğal yöntemleri araştırdık. İlk olarak parmağınız dinlendirilmesi, eğer ağır işte çalışıyorsanız tetik parmağınızın zaman buldukça dinlendirmeniz önerilir. Hatta atel kullanarak parmağınızın daha sabit durmasını böylelikle kan akışı düzgün olacağı için tendonların rahatlayıp gevşemesini sağlar.

Sorunlu parmağınıza soğuk kompres uygulamak parmağınızda şişi ve ödemi almaya yardımcı olur. Tetik parmağınıza buzlu bezi belli aralıklarla uygulayınız. Tetik parmağınıza masaj yaparak da rahatlayabilirsiniz, masaj hareketleri kan dolaşımını hızlandırdığı için kaslarınız gevşer, birkaç damla zeytinyağı, nane yağı, susam yağını karıştırın ve elinizle sorunlu bölgeye sürerek masaj yapın.
Son olarak doğal bir iltihap giderici olan Aloe Vera bitkisinden elde edilen jel sayesinde tetik parmağınızdan kurtulabilirsiniz. Güçlü bir kas gevşetici olan Aloe vera jelini sorunlu bölgeye sürüp masaj yaparsanız, etkisini göreceksiniz. Aloe veranın içeriğinde bulunan amino asitler ve mineraller sayesinde zarar görmüş tendonları hızlı bir iyileştirici özelliği vardır. Gün içinde belli aralıklarla uygulamanız önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu