Sağlık

Alerjik rinitten zerdeçal ile kurtulun

Alerjik rinit, vücudumuzun dokularında her hangi bir faktöre bağlı olarak reaksiyon göstermesidir. Alerjik rinitin 2 çeşidi vardır.  Bunlar mevsimsel ve yıl boyu olarak adlandırılır. Bağışıklık sisteminin kendini alerjenlere karşı savunmaya alması ile vücutta oluşan hapşırma, kaşıntı burun akıntısı gibi sorunlara neden olabilmektedir. Alerji aileden geçebilen genetik bir hassasiyettir. Alerjinin hastalık olarak adlandırılması için çok aşırı derecede kişinin günlük hayatını olumsuz etkilemesi gerekmektedir. Burun, göz, kulak, boğaz gibi organlarımızda bulunan bazı maddeler vardır. Bu yararlı bakteriler herkeste görülür. Fakat bazı kişilerin vücudunda bunun çok fazla olması vücutta bazen aşırı duyarlılık sağlamaktadır. Bu tür kişilere alerjik bünyesi olanlar diye adlandırırız. Halk arasında bilinen alerjik isimler göz , yaz  ve saman nezlesi olarak bilinmektedir.

Alerjik rinitin eşlik ettiği hastalıklar

 • Sinüzit, göz nezlesi, astım, bronşit
 • Kulak ve boğaz enfeksiyonu

Alerjik rinitten uzaklaşmanın yolları

 • İlk başta ev tozu ve duman olan bölgelerden uzaklaşarak devam edebilirsiniz. Mevsim geçişlerinde ve bahar aylarında dışarı ortamda fazla vakit geçirmemeye özen gösterin. Veya maske kullanmayı tercih edebilirsiniz.
 • Bulunduğunuz ortamda hayvan barındırmamaya özen göstermelisiniz.
 • Kilim, halı, çarşaf, battaniye gibi eşyalar en çok ev akarı taşıyan eşyalardır. Bu yüzden alerjik bünyesi olan kişiler bu tarz ev eşyalarını özenli kullanmalıdır.
 • Bulunduğunuz ortamda çiçek olmamalı.

Alerjik rinite evde doğal tedavi yöntemleri

 • Zerdeçal ile alerji ye dur deyin. Alerjik rinitin sebep olduğu belirtilerin şiddetini azaltmaya yardımcı olur. 5 çorba kaşığı toz zerdeçalı 5 çorba kaşığı bal ile karıştırın sabah ve akşam olmak üzere gün içerisinde 2 öğünde 1 küçük kaşık tüketin. Öksürük, nefes darlığı ve sürekli hapşırmayı rahatlatıcı özelliği vardır.
 • Tuzlu su ile burunu temizlemek alerjik rinitin verdiği rahatsızlıkları iyileştirmektedir. Eczanelerde hazır yapılmışı bulunuyor olsa da evde kendiniz de yapabilirsiniz. İşte tarifi: 1 su bardağı ılık suya yarım çay kaşığı tuz ekleyin ve bu karışımı burnunuza çekin diğer burun deliğinizden akıtın. Bu şekilde 2 burunu da temizleyin.
 • Sarımsağın bağışıklık güçlendirici doğal antibiyotik özelliği sayesinde alerjiye de iyi geldiği bilinmektedir. Her gün bir-iki tane çiğ sarımsak tüketmek alerjenlere karşı koruyucudur.
 • Elma sirkesi bir su bardağı suya az miktarda sirke ekleyin ve için.
 • Isırgan otu 1 yemek kaşığı toz kurutulmuş ısırgan otunu 1 su bardağı kaynamış suya atın. Demlenmesini bekleyin ve günde 2 öğünde tüketin. Alerjik riniti hafifletici etkisi bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu