Ağır akne ilaçları kolesterolü yükseltiyor

Kolesterol vücudumuz için olması gereken bir yağ çeşididir. Vücut için gerekli bir kısmını zaten vücut kendisi üretirken, geriye kalan sağlığımız için gerekli olan kısmı da dışarıdan aktif olarak besinlerden alırız. Bu besinler sonucunda düşük olan kolesterolümüz olması gereken değere yükselebilirken, zaten normal değerlerden olan kolesterolümüz de normal değerlerin de üzerine çıkabilir. Bunun nedeni dengeli beslenme anlayışının olmamasından kaynaklanıyor.

Toplum olarak oldukça yağ seven ve tüketen bir milletiz, bundan dolayı doymuş yağları çok fazla tüketiyoruz. Tereyağı, margarin, krema, kırmızı et, süt ve peynir gibi hayvansal içerikli gıdalarda ve doymuş yağ içeriğini bulunduran gıdalar kolesterol seviyemizi yükseltir. Yanlış beslenmenin yanında aynı zamanda ilerleyen yaşımız da yükselten etkenler arasında görülür. Ayrıca kadınların belli bir yaştan sonra adet görmeme durumları yani menopoz süreci de kolesterol seviyesini yükselten nedenler arasındadır.

OBEZİTE İYİ KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

21.yüzyılın kaçınılmaz hastalığı obezite ya da fazla kiloluluk vücutta biriken yağlar sonucunda bizim için gerekli olan iyi kolesterol diye nitelendirilen HDL’yi düşürür. Bazı hastalıklar da kolesterolün yükselmesine neden olabilir. Bunlar arasında; diyabet, hipotiroid, karaciğer ve böbrek hastalıkları daha sık yükselten hastalıklardır. Cildimiz güzelleşsin diye kullandığımız ağır akne ilaçları, kalp hastalığımız varsa eğer bundan dolayı kullanılan yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılan tansiyon hapları ve kalp hastalıklarında kullanılan ilaçlar kolesterolü yükseltebilir. Bundan dolayı dengeli beslenmeye ve gerekli olmadıkça bilinçsiz ilaç kullanmamaya özen göstermeliyiz.

YAZAR: Nilay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.