Aç karnına asla yapılmaması gereken 9 şey

Araştırmalara göre karnımız açken daha dikkatli ve daha zinde oluyoruz. Fakat bu dikkatimizi bu sürede daha çok karnımızı doyurmanın yollarını arayarak geçirdiğimiz için çok da verimli kullanamıyoruz.

Yemeklerden önce tükettiğimiz yiyecekler yada yaptığımız hareketler sağlığımızı iyi yada kötü yönde etkilemektedir. Bu nedenle aç karnına asla yapmamamız gereken şeyler var. Bugün aç karnına asla yapmamamız gereken şeyler hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Yazımızı sonuna kadar okumanızı ve uygulamanızı rica ederiz.

Aç karnına yapılmaması gereken şeyler:

1- İlaç kullanmak

Aspirin, parasetamol ve diğer nonsteroid antienflamatuar içeren ilaçlar aç karnına kullanılmaz. Bu şekilde kullanılırsa etkileri azala bilir. Aynı zamanda bu ilaçları aç karnına tüketmek onların sadece etkilerini azaltmakla kalmaz, mide kanaması gibi ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Öneri: Eğer bu ilaçlar bu şekilde kullanıldı ise kötü etkilerinden kurtulmak için süt içmeli yada süt yoksa bol miktarda su içilmelidir.

Aç karnına kahve içmenin zararları

2- Kahve gibi kafeinli içecekler tüketmek

Aç karnına kahve içmek mide asidini arttıracağından mide ekşimesi gibi sorunlara neden olabilir. Aç karnına kahve içtiyseniz mutlaka hemen arkasından kahvaltı yapmalısınız. Aksi taktirde gün boyu stresli olarak geçirebilirsiniz.

Öneri: Eğer sabahları güne kahve içerek başlama gibi bir alışkanlığınız varsa, kahveyi mutlaka sütlü içmeye çalışın. Süt kahvenin yan etkilerini azaltacaktır.

3- Alkollü içecekler içmek

Aç karnına alkollü içecekler tüketmek alkolün vücuda 2 kat daha hızlı yayılmasına neden olur. Bu durum karaciğer, kalp ve böbrek gibi organlara zarar verebilir. aynı zamanda daha çabuk sarhoş olmanıza neden olur.

Öneri: Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa. Hemen arkasından en azından küçük bir sandviç tüketin.

4- Sakız çiğnemek

Sakız çiğnemek vücudumuzda ki sindirim asitlerini harekete geçirir. Bu da midemizin sebepsiz yere asit üretmesine ve gastrite neden olmaktadır. aynı zamanda çok fazla sakız çiğneyen kişilerin patates kızartması gibi sağlıksız besinleri daha çok tükettiği kanıtlanmıştır.

Öneri: Eğer sakız çiğneme gibi bir alışkanlığınız var ise doğal tatlandırıcı içeren sakızları tercih etmelisiniz. Aynı zamanda sağlığınız için 10 dakikadan fazla sakız çiğnememelisiniz.

Aç karnına uyumanın zararları

5- Yatağa girmeyin

Aç karnına yatmak uyumanızı engeller. Aynı zamanda çok daha kolay uyanmanıza neden olur. Uyumak aynı zamanda karnımızı acıktırmaktadır. Akşam uyuduktan sonra sabahları çok aç bir şekilde kalkmamızın nedeni de budur.

Öneri: Uyumadan önce kendinizi aç hissederseniz bu durumda en sağlıklısı süt içmektir. Süt içerisinde magnezyum ve kalsiyum barındırdığı için oldukça sağlıklıdır.

6- Spor yapmak

Aç karnına spor yaptığınızda çok daha fazla kalori yaktığınıza dair bir inanç vardır. Aslında bu yanlıştır. Aç karnına spor yapmak vücuttaki yağları değil kasların erimesine neden olur ve daha çabuk yorulursunuz.

Öneri: Sindirim sorunlarınız varsa spora başlamadan önce mutlaka küçük atıştırmalıklar yemelisiniz. Çünkü spor yapmak mide asidini etkiler bu durumda aç bir mide için oldukça tehlikelidir.

7- Alışveriş yapmak

Aç karnına alışveriş yapmakta oldukça sakıncalıdır. Çünkü açken ihtiyacımız olmayan yada asla yemeyeceğimiz şeyleri bile alabiliyoruz.

Öneri: Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için alışverişe gitmeden önce mutlaka liste hazırlayın ve bütçe kontrolü için mutlaka peşin para ile alışveriş yapın.

8- Narenciye suyu tüketmek

Aç karnına portakal suyu gibi meyve suları tüketmek oldukça tehlikelidir. Çünkü bu meyve sularının içerisinde asit bulunduğu için midemize zarar verebilmektedir. Özellikle mide sorunu yaşayanlar kesinlikle aç karnına bu meyvelerin sularını tüketmemeleri gerekiyor.

Öneri: Eğer mutlaka içmeniz gereken bir an varsa mutlaka aynı oradan su ile karıştırarak tüketin.

9- Tartışmaya girmek

Yapılan araştırmalar sonucunda aç kaldığımızda çok daha fazla kontrolsüz oluyoruz. Bu nedenle aç karnına asla tartışmaya girmemeye özen göstermelisiniz.

Öneri: Eğer ortamda bir şeyler yeme gibi bir şansınız yoksa karşınızdaki kişiye de teklif ederek bir şeyler içebilirsiniz.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.