Sağlık

60 saniye içerisinde uykuya dalmanızı sağlayan 4 yöntem

Sizde uykuya dalmak için saatlerce uğraşanlardan mısınız, endişelenmeyin bu sorun bir çok insanda var. Ama hiç endişelenmenize gerek yok bu yazıyı okuduktan sonra artık saniyeler içinde uykuya dalacaksınız. Uykusuzluk başlarda çok etkilemese de bir süre sonra vücudumuz dinlenemediği için bir çok hastalığa ortam hazırlamaktadır.

Sağlıklı bir yaşam için en önemli şey uyku düzenimize çok dikkat etmektir. Eğer uyku düzenimiz bozulur ise yaşam kalitemizde düşecektir. Bu nedenle uykuya dalmayı kolaylaştıracak şeyler üzerinde bir araştırma yaptık ve 4 yöntem bulduk. Bugün sizlere bu 4 yöntem hakkında bilgi vermek istiyoruz. Umarım severek okuyacağınız bir yazı olur.

Uykusuzluk derdinden kurtulmanın yolları

1- 4-7-8 tekniği ile saniyeler içinde uykuya dalın

Bu teknik Dr Andrew Weil tarafından bulunmuş bir nefes egzersizidir. Bu yöntem, insanların solunumlarını kontrol etmesine yardımcı olan bir nefes alma tekniğine göre geliştirilmiştir.

Bu egzersizi her gün uygularsanız, bir daha hiç uykusuzluk sorunu yaşamazsınız. İşte yapmanız gerekenler:

  • İlk olarak, ağzınızı açın ve sadece ağzınızdan nefes alın.
  • Sonra ağzınızı kapatın ve sadece burnunuzdan nefes alın, bu işleme 4 saniye boyunca devam edin
  • Ardından aldığınız nefesi 7 saniye boyunca içinizde tutun.
  • Ardından nefesiniz yavaş yavaş bırakın, bu işlemleri uykuya dalana kadar tekrarlayın ve kısa süre içerisinde uykuya dalacağınızı göreceksiniz.

2- Kas gevşetme tekniği ile kısa sürede uykuya dalın

Bu yöntem 1930 yıllarında keşfedilmiştir. Bu yöntemde kaslarımızı sıkarak rahatlatıyoruz. Bu yöntem sayesinde vücudumuzun tüm kaslarını gevşetiyoruz ve vücudumuzu rahatlatıyoruz. Bu yöntemi uygulamak için yapmanız gerekenler şu şekilde:

  • İlk olarak kollarınızı 5 saniye boyunca gevşetin ve daha sonra dinlenmeye bırakın.
  • Ardından alınınızı gerdirerek gevşetin.
  • Daha sonra gözlerinizi ve yanaklarınızı gerginleştirerek rahatlatın.
  • Ağzınızı ve çenenizi gerginleştirin.
  • Boynunu gerginleştir.
  • Ayak parmaklarınıza kadar vücudunuzun her noktasını sıkarak rahatlatın. Tabi ayak parmaklarınıza varana kadar büyük olasılıkla uyumuş olacaksınız.

3- Uyumamaya çalışın

Buna uykusuzluk için paradoksal niyet denir, bu yöntem de asıl amaç uyuyamayan insanlar için ters psikoloji yapmaktır. Bu yöntemde kendinizi sürekli uyumamak için zorlamanız gerekiyor. Bu sayede psikolojik olarak rahatlayacağınız dan bir süre sonra uykuya dalacaksınız.

4- Sakin bir yerde olduğunuzu düşünün

Uyku sorunu yaşayanların ortak sorunu kaygıdır. Araştırmaya göre, huzurlu ve mutlu bir ortamın hayal edilmesi sizi endişelerinizden ve kaygılarınızdan arındırarak, rahatlamanıza yardımcı olabilir ve sadece birkaç dakika içinde uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu