Sağlık

5 adımda ödem atmanın yolları

Ödem, vücudumuzun su toplaması demektir. Gereğinden fazla vücutta su tutulması, birtakım sorunlara sebebiyet verir. Mesela şiş eller, ayaklar, bacaklar ödem tutulduğunun göstergesidir. Çoraplarınızı çıkardığınızda bacaklarınızda lastik izi görüyorsanız, bilin ki vücudunuz ödem toplamıştır.

Peki, ödem neden  olur bir göz atalım;

Ödem, hareketsiz yaşam, uzun süre oturmak ve sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkabilir. Aşırı tuz tüketimi de ödeme neden olur. Kadınların hamilelik ve regl dönemlerinde de ödem oluşabilir. Şiş eller ve ayaklar ciddi hastalıkları da aklımıza getirmelidir. Kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları da ayak ve bacaklarda şişlik yapabilir.

Ödem atmanın yolları

  • Egzersiz

Dengeli ve hareketli bir yaşam sağlıklı olduğumuzu gösterir. Uzun süre oturduktan sonra, ayaklarınızın şiştiğini göreceksiniz. Bunu önlemek için imkanınız varsa işinize yürüyerek gidin gelin, masa başı çalışıyorsanız, arada kalkın nefes alın, hareket edin. Spor salonuna gitmeniz ya da evde küçük egzersizler yapmanız bile ödem oluşmasına engel olur.

  • Sağlıklı ve dengeli beslenme

Evet, beslenme ödem oluşmasının en önemli nedenidir. Aşırı tuz tüketimi, ödemin ana nedenidir. Bunu önlemek için tuz tüketimine dikkat etmeli ve ödem oluşmasını engelleyen vitamin ve mineral içeren besinlerden tüketmelisiniz. B6, potasyum, magnezyum ve protein içerikli beslenmeniz ödem oluşumunu engeller. Bu ürünlere örnek vermek gerekirse, yumurta, pancar, balık, avokado, ananas, kayısı, incir, yeşil fasulye, kabak, domates, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi besinlerdir.

  • Su

Evet, “ödem zaten sudan oluşuyor, üzerine birde su mu içmeliyiz” demeyin. Günlük içeceğiniz su miktarına dikkat etmelisiniz. 6-8 bardak günlük ideal su miktarıdır. Su vücuttaki ödemi atmanın önemli yollarından biridir. Vücudu temizler ve arındırır.

  • Ayaklarınızı yukarı kaldırın

Elleriniz ya da ayaklarınız hangisi şişiyorsa onu yukarı kaldırın. Ellerinizde şişlik varsa kollarınızı belli aralıklarla yukarı kaldırmanız bu sorununuzu çözer. Zira ayaklarınızı da öle, yorgun ve yoğun geçen bir günün sonunda eve geldiniz, ayaklarınız şiş ve ödem topladıysa, uzanın ayaklarınızın altına bir yastık koyun ve yukarı kaldırın. Bu ödemin azalmasına ve rahatlamanızı sağlar.

  • Bitki çayları için

Alkol ve kafeinli içecekler, ödem tutulmasına neden olur. Bunu önlemek için, bitki çayları içmeniz sizi rahatlatır. Bitki çaylarının idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bu sayede vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar. Özellikle, papatya, rezene, maydanoz çayları içmelisiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu