EğlenceGenel

10 Adımda Korkularınızdan Kurtulun

Herkesin tahammül etmekte zorlandığı bazı anları hatta içinden çıkamadığı durumlar vardır. Hatta bu durumlar o kadar çok hayatımızı etkiler oldu ki “Korku” diye nitelendirdiğimiz hayatımızı kısıtlayan tedavi dahi edilmezse depresyona kadar giden boyutlara ulaşabilir.

  • Öncelikler korkularınız neler bunları belirleyin. İlk ve en önemli adım bu. Kendinize “Ben neyden korkuyorum ya da çekiniyorum” gibi sorular sormakla başlayabilirsiniz.

  • İkinci adımda ise korkunu buldun artık ve sakinleşme vakti. En azından yeneceğimiz hedefi biliyoruz. Derin bir nefes alıyoruz. Ve korkunun büyük mü, küçük mü, sana yakın mı, uzak mı, seni yenebilir mi, yenemez mi… Bu sorulara yanıtlarını mutlaka ver ve herkesten önce kendine açık ol.

  • Şimdi ise korkunun üzerine gidip nasıl oluştuğu hakkında bilgi edinme zamanı. Bu korku senin aklına ve vücuduna nasıl girdi, hangi olay sonucunda bunlar oldu şimdi onları anlama vakti. Ve anladığın ve tanıdığın birinden korkmamalısın artık. Gittikçe tanıdık olmaya başlıyor.

  • Deli saçması gibi gelebilir belki ama kendi kendimizi olumlamanın hayatımızdaki etkisini bir bilseniz. Herkes bir kere şu cümleyi söylemiştir. “Başarmanın yarısı inanmaktan geçer” sen kendine inanıyorsan her şeyi yaparsın. Her zaman bu korkuyu yakınında hissettiğinde şunları söyle: “ Bu korkudan kurtulabilirim, atlatabilirim, başarabilirim” bak gör o zaman hayatına bir sıfır daha iyi devam edeceksin.

  • Tüm bunların sonucunda aslında aklına gelen korku dolu düşüncelerin hiç biri rasyonel ve gerçek değil unutma. Her zaman korkularını düşünerek mutlu bir hayat süremezsin ve birazdan güzel şeyler olup olmayacağı hakkında da bir bilgin yok. Ancak korku dolu düşüncelerinle gelecek olan iyi anları da öldürüyorsun.

 

  • Şimdi ise harekete geçme zamanı. Eğer bunca yazılanlara rağmen hala oturuyorsan ayağa kalk ve derin nefes al. Ama sakin sakin. 10a kadar sayarak burnundan nefes al ve bunu çok yavaş bir şekilde yine burnundan ver. Bu esnada gözlerin kapalı olsun. Bakın yavaş yavaş sakinleştiğini ve kaslarının gevşediğini göreceksin. Unutma her zaman diyafram nefesi!

  • Şimdi ise korkularının yaşadığın anlarla bu sakin anını karşılaştır. Hangisinde mutlusun ve sen hangisi istiyorsun? Bu soruya cevabını ver ve yoluna devam et.

  • Evet, kesinlikle haklı ve doğru bir seçim yaptın. Doğru yolda ilerliyorsun hatta inandığın için de yolun yarısını başarıyla tamamladık bile. Şimdi kendinle gurur duyma zamanı ve tabi ki ödüllendirme zamanı! En mutlu olduğun şeyi yapabilirsin mesela…

  • Aslında şuanda bu uygulamaları yaptığında tamamen korkularından arınmadım ki dediğini duyar gibiyim ama önemli olan 1-2 dakikada korkularından ayrılmak değil. Zaten bunu başarmak çok zordur. Ama sen şuanda zoru başarmak üzeresin. Çünkü en önemlisi kendine inanıyorsun, korkularını yenebilecek o güç sende mevcut ve en güzeli de şuanda derin nefes aldıkça özgürleştiğini hisseder gibiyim.

  • Ve son olarak, elbette hayatımızda ufak tefek korkularımız olacaktır. Yaşayan ve nefes alan varlıklarız. Bunlara rağmen yapmamız gerekenin sadece gelen korkuları misafir gibi karşılamak olduğunu unutmayın. Her gelen misafir gün gelir gider. Sadece sizi yıpratmasına izin vermeyin yeterli.

Hayatınız bir önceki anınızdan çok daha güzel olması dileğiyle..

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu